Utworzone odpowiedzi

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: Zacinający się ślimak #79269
    Mariusz Rafał
    Uczestnik

    Co jakiś czas trzeba czyścić dno pojemnika – tam skąd ślimak zabiera pellet. Dostęp masz poprze klapkę na 4 śruby. Jeśli tam jest pył to ślimak nie pociągnie pelletu do góry. Ja to czyszczę co rok, u mnie wystarcza. Nie wydaje mi się, że ślimak rozdrabnia Ci pellet, zwłaszcza, że masz pewnie sprężynę a nie ślimak – przyjrzyj się dokładnie.

    W odpowiedzi na: Paleniem owsem #79264
    Mariusz Rafał
    Uczestnik

    Rozpracowałem już palenie owsem i osiągam odpowienie temperatury. Wskakuje na piec 60-70C. Na razie jest OK. Zobaczymy przy mrozach.

    Kwestia której nie opanowałem to detektor płomienia.

    Czy to możliwe, że przy spalaniu owsa barwa płomienia jest inna i detektor nie reaguje? Pali się jak trzeba a ledwo kilka procent pokazuje jasności płomienia. Muszę go oszukiwać światłem zewnętrznym. Komore powietrzną mam czystą, zaglądam regularnie, wizura do palnika też jest.

    W odpowiedzi na: Paleniem owsem #79073
    Mariusz Rafał
    Uczestnik

    We wcześniejszych latach paliłem pelletem i było OK, więc zwalam winę na „kaloryczność” owsa, ale nigdy nie pojmę, dlaczego z takiego ognia jaki teraz mam z owsa – nie ma temperatury. Twoje pytania są dla mnie za trudne, wiem tylko, ze wszystkie pompy mam na 3 biegu, ale nie pamiętam przepływów na godzinę, wieczorem sprawdzę.

    W odpowiedzi na: Paleniem owsem #79026
    Mariusz Rafał
    Uczestnik

    Dziwne jest to, że w sumie to ma mały obieg do zagrzania bo mam wymiennik. A z tego owsa to naprawdę idzie ogień. Piec czyściłem, sitka w instalacji też.

    Na 55C jest ta sama sytuacja.

    Zawór trójdrożny może coś knocić? Na pewno się załącza bo słyszę jak to „pyknie”.

    Wypale co zostało w zasobniku, wsypie pelletu i zobacze. Ostatecznie będę mieszał pół na pół…

    Serwis1 ma jakiś pomysł..?

    Załączniki:
    W odpowiedzi na: Paleniem owsem #79023
    Mariusz Rafał
    Uczestnik

    .. też nie rozumiem, dlaczego nie może efektywnie podgrzać c.o. (mam instalacje z wymiennikiem) Całą noc palnik chodzi a grzejniki ledwo ciepłe.  Nie wiem gdzie szukać przyczyny, nie znam się na tym za bardzo. Dochodzi do 45C, załącza pompy i temp. spada na piecu do 38C potem rośnie do 45C, załączy pompy i znowu spada.. i tak w kółko.

    W odpowiedzi na: Paleniem owsem #79021
    Mariusz Rafał
    Uczestnik

    Po kolejnej nocy testów osiągnąłem już odpowiednie dawkowanie i nadmuch, nic się nie zapycha i płomień wydaje się być jak trzeba.

    Niestety piec nie wchodzi na zadaną temperaturę (70C), w momencie włączenia pomp (ustawiłem 45C) temperatura spada i nie ma szans dobić do 70C. Skłaniam się ku refleksjom, że w tym piecu nie idzie palić owsem na c.o., owszem cwu można podgrzać, ale chyba nic poza tym.

    W odpowiedzi na: Paleniem owsem #78997
    Mariusz Rafał
    Uczestnik

    1)
    Test wydajności – czyli przeważenie? Niestety ten parametr nie jest miarodajny  w tym problemie gdyż owies jest lekki i spada go dużo więcej niż pelletu co powoduje zapychanie palnika (nie zdąży spalić poprzedniej dawki i dostaje już nową i w zasadzie uważam, że to jest u mnie teraz główny problem w osiągnięciu zadanej temperatury).

    Z przeważania wyszło 9,63, a ustawiłem na 11,5 i dalej jest za dużo. Mam zakres do 14, więc będę próbował.

    2) Zmniejszenie mocy maksymalnej… w tej chwili maksymalna to 23kw, o jakim zakresie zmniejszania mówimy? Koło 20%.

    Czy parametr kaloryczności paliwa ma jakiś wpływ?

     

    W odpowiedzi na: Paleniem owsem #78995
    Mariusz Rafał
    Uczestnik

    Zauważyłem, że palnik ma chyba za dużo paliwa i sie po prostu dusi..

    Jak zmniejszyć ilość podawanego paliwa? Chodzi o mniejsze dawki, dłuższe przerwy… sterownik HT900

    W odpowiedzi na: Jak palić gdy brak prądu? #78994
    Mariusz Rafał
    Uczestnik

    Nie znam się, ale się wypowiem:

    aby grawitacyjnie ciepło się rozchodziło optymalnie to rury od piec muszą być większej średnicy na dole pionu niż te na samej górze.

     

    W odpowiedzi na: Paleniem owsem #78993
    Mariusz Rafał
    Uczestnik

    Termostat pokojowy c.o. był włączony a powinien być termostat zaworu1 i teraz działa… załacza pompę…. ale ciężko na owsie utrzymać temperaturę.. oj ciężko… Dojdzie do zadanej (ustawiłem 55 dla pomp i 70 piec) , włączy pompy, temp spadnie o te 5 stopni i potem ciężko mu dobić, nawet do 55, nie wspominając o 70. Dziwne to trochę, bo płomien z tego owsa potężny (wiatr 36%), żar niemiłosierny, piec, kanały wyczyszczone…acha… i tak cały czas muszę oszukiwać czujnik płomienia, chyba barwa owsianego ognia mu sie nie podoba.

    W odpowiedzi na: Paleniem owsem #78976
    Mariusz Rafał
    Uczestnik

    Pompy załaczają się przy 45C,  a ja mam ponad 50C już i dalej ten efekt, 3 sekundy pochodzą i potem kilkanascie sekund przerwy i tak w kółko.

    W odpowiedzi na: Paleniem owsem #78974
    Mariusz Rafał
    Uczestnik

    Witam,

    Ja próbuję palić owsem. Na początku piec nie osiągał zadanej temperatury, ale teraz już to opanowałem. Owies pali się dobrze, ale popiołu jest 12x więcej niż z pelletu. Regulacja polega u mnie głównie na ustaleniu dawki (poprzez przeważanie, ale i tak musze zafałszować tą wartość w górę.) oraz nadmuch – tutaj skłaniam się, że musi być silniejszy niż w pellecie.

    Problemy których nie rozwiązałem do tej pory:

    – rozpalanie: muszę oszukać detektor płomienia, bo inaczej nie widzi światła z ognia. Kanał jest czysty – widać gołym okiem. Wyciągnąłem go na zewnątrz. Detekcja na poziomie 30-40% i zawsze przejdzie w tryb pracy. Nie wiem tylko jakie to ma znaczenie w dalszym trybie palenia.

    – po osiągnięciu temperatury w piecu: pompy  c.o. i c.w.u włączają się na kilka sekund i wyłączają i znowu po kilkunastu sekundach załączają się i wyłączają. I teraz nie wiem czy to wina owsa czy coś się skaszaniło niezależnie od tego. Temperatura na piecu jest utrzymana.

    Instalacja z wymiennikiem, kocioł HIT PELLET 25kW

    Serwis coś podpowie?

Oglądasz 12 wpisów - 1 z 12 (wszystkich: 12)