Utworzone odpowiedzi

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 29)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: HT ONE 15Kw – nadmiar popiołu w komorze spalania #63007
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Wygląda to fatalnie….
    1. Jak było już pisane, w tych kotałach popiół zostaje w komorze spalania, taki jego urok, nie wiem z jakiej ilości paliwa jest ten popiół, ale u mnie ze spalenia zasypu ( ca. 75 kg ) jest jakaś 1/3 tego , odkurzacz w dłoń, 3 minuty i po sprzataniu
    2. Komora spalania wskazuje na za małą ilosć powietrza do spalania, z dośwaidczenia z tym piecem, bez „Z” nic z tego nie będzie , u mnie nawet umieszczenie kratki na „Z” powodowało pogorszenie spalania. Z drugiej strony wielkosc spieków sugeruje nadmiar powietrza, chyba że jak sam piszesz pellet jest podły….
    3. Co do nadmuchu, ten piec ma wentylator wyciągowy, a nie nadmuchowy , dlatego ta twoja nastawa nie jest taka duża.
    Ja u siebie dobre spalanie osiągnęłem przy przy nastawach wentylatora ( jak dobrze pamiętam ) min = 33%,
    max =81%.
    4. Ja bym najpierw wymienił pellet, tak z 6 worków, na jeden zasyp po wyczyszczeniu od sprawdzonego producenta, i sprawdził czy sytuacja się powtarza, potem zwiekszałbym nadmóch , aż do osiągnięcia szarego nalotu w komorze spalania, zamist tej smoły.
    I koniecznie 'Z” w kotłowni, bez tego może sie nie udać.

    odp.1 W moim przypadku ładuje na raz jakieś 90 kg = 6 worków. Odkurzacz zakupiłem już po pierwszym czyszczeniu kotła i uważam że bez niego mógłbym załamać tylko ręce.
    odp.2 Niestety nie zdążyłem wykonać napowietrzenia kotłowni przed sezonem grzewczym ale zdaje sobie sprawę, że jest to warunek konieczny.
    odp.3 czyli jakie nastawy proponujesz wprowadzić. Moc minimalna nadmuchu na 33% a maksymalna na 81%? a co z wartością nadmuchu po rozpaleniu bo ja mam aktualnie ustawione na 26% a moc nadmuchu min. na 16%. Takie ustawienia wprowadził serwisant z Heiztechnika podczas wizyty serwisowej.
    odp.4 Wsypywałem już pellet Lava, Olczyk, Wood Pellet i znaczącej poprawy nie zaobserwowałem.

    pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15Kw – nadmiar popiołu w komorze spalania #63008
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Serio mam moc maks. nadmuchu ustawioną przez serwisanta na wartość 68% przy osiągnięciu mocy maksymalnej tj 13,5 KW następuje wzrost obrotów dmuchamy o 5% do wartości 71% . Trwa to kilka minut.
    Napowietrzenia kotłowni jeszcze nie posiadam. Póki co powietrze pobiera z wnętrza chałupy gdyż nie mam obsadzonych otworów (drzwi wewnętrznych ) . Ponadto jak wracam z pracy wietrze kotłownie uchylając okno. Komin mam ceramiczny i założoną nasadę kominową RCK firmy Polmar model smartflow.

    pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15Kw – nadmiar popiołu w komorze spalania #63011
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Moc nadmuchu mam ustawione na 68% + 5% wzrost obrotów dmuchawy czyli na mocy max. mam 71%. To chyba sporo?
    Pellet Maximer, którego na pewno nikomu bym nie polecił. W workach dużo pyłu i różnych śmieci.
    Martwi mnie ta dziura na płycie przy rogu drzwiczek przez która przesypuje się popiół za popielnik.
    pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15kw – problem z wydajnością #63279
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Witam

    Zwiększyłem parametr histerezy kotła z 15 st do 20 st w menu serwisowym zakładka ustawienia kotła oraz zmieniłem nastawę wody w kotle na 75 st a powrót zostawiłem na 55 st. Niestety nie zaobserwowałem zmian w wydłużeniu czasu postoju a dzienne spalanie wyszło mi na 27 %. Martwi mnie trochę zgorzel i szlaka na palniku która się wytwarza w trakcie dłużej pracy kotła gdy próbuje przez ok 3h osiągnąć temp nastawy. Postanowiłem więc zmienić parametry nadmuchu .

    Moje nastawy

    Dawka do rozpalenia 100%
    Nadmuch rozpalanie: 16%
    Wydajność nadmuchu po rozpaleniu 26%
    Nadmuch na mocy minimalnej 23% a było 16%
    Nadmuch na mocy maksymalnej 68%
    moc minimalna 5kw
    moc maksymalna 13,5 kw
    zwiększenie obrotów dmuchawy 5%
    zakres modulacji mocy 10 st
    Wydajność podajnika :18kg/h
    czas pracy z mocą minimalną 2 minuty ( przy 4 minutach płomień był stabilny ale osiągał słabe rezultaty temp wody podczas wygaszania ok 2 st natomiast przy 2 minutach pracy na mocy minimalnej po rozpaleniu było to nawet 6 st powyżej nastawy ) .

    Ciekawy jestem Państwa komentarza do przedstawionej sytuacji.

    pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15kw – problem z wydajnością #63281
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Witam

    Czyli w menu serwisowym nic nie zmieniam tylko podnoszę tk na 75 stopni . Czy dobrze zrozumiałem bo trochę się pogubiłem. Wcześniej pisałeś coś o poniesieniu histerezy do 20 stopni a taki parametr o nazwie histereza widziałem gdzieś w menu serwisowym.

    pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15kw – problem z wydajnością #63283
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Witam

    Chodziło Panu o zmianę parametru w ustawieniach serwisowych w zakładce ustawienia kotła czy raczej podwyższeniu temp wody kotle z 70 do 75 stopni przy temp zawory 55 stopni???
    Sorki ale nie jestem biegły w tej sprawie. Co do propozycji dotyczącej pompy ciepła chętnie zasięgnę informacji. W ofercie będą dostęne pompy powietrza czy również gruntowe????

    pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15kw – problem z wydajnością #63289
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    To nie pierwsza nieścisłość w dokumentacji z która się spotkałem. To bardzo dziwne. Parametry podniosłem dlatego że przy nastawie fabrycznej przy rozpalaniu temp wody w kotle i powrotu spadała mi poniżej 50 stopni

    pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15kw – problem z wydajnością #63291
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Witam

    Kotła na pelet nie chce wyrzucać bo chce mieć alternatywne żródło ogrzewania jeśli zawiedzie pompa ciepla lub na odwrót. Uważam że jeśli coś robić to jest to najlepszy moment gdyż jak się skupie na wykończeniu wnętrz to na pewno zmienią się priorytety. O panelach również mysłałem nawet poczyniłem już kontakt z potencjalnym wykonawcą i zamierzam skorzystać z różnych form dofinansowania. Dzisiaj w ramach testów podniosłem temp nastawy wody w kotle z 70 stopni do 75 stopni i temp nastawy powrotu z 55 stopni na 60 stopni. Rożnica pomiędzy temp wody w kotle a powrotem pozostawiłem na 15 stopni. Pierwsze wrażenia po dwóch cyklach. Mam odczucie że woda w kotle wolniej się wychładza a czas postoju wydłużył się do 40 minut. Ostatecznie czy to ma sens dowiem się wieczorem jak sprawdzę ilośc spalonego paliwa i długość postojów.
    P.S. w Kotłach HT ONE 15kw moc minimalna w nastawie fabrycznej to 3,8 kw a nie 5 Kw.
    Pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15kw – problem z wydajnością #63296
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Nie jestem do końca przekonany. Osobiście byłbym skłonny wyłożyć 3,5 tys na zbiornik buforowy + kwotę za podpięcie do istniejącej instalacji jeśli miałbym gwarancję że wraz z zmniejszeniem liczby rozpaleń kotła zaoszczędził bym również na paliwie w sezonie grzewczym. Gdyby zmniejszenie częstotliwość rozpaleń byłoby wprost proporcjonalnie do ilości zużytego paliwa to chyba miałoby to sens i szybko inwestycja by się zwróciła. Zresztą zastanawiam się nad modernizacją świeżo wykonanej instalacji w kotłowni ze względów praktycznych. Hydraulik, który wykonał instalację zrobił to niechlujnie tzn. pionowy zbiornik zasobnika wody jest przy samej ścianie zewnętrznej uniemożliwiając mi wykonanie jakichkolwiek prac wykończeniowych w pomieszczeniu oraz wykonanie nawiewu powietrza do kotłowni ta sama sprawa dotyczy kotła gdyż on również stoi zbyt blisko ścian co uniemożliwia dostęp do urządzeń znajdujących się we wnętrzu kotła i wykonaniu ewentualnych konserwacji lub napraw serwisantowi, że już nie wspomnę o pracach wykończeniowych w kotłowni ( głupie pomalowanie ścian będzie wymagało zdolności akrobatycznych). Poza tym planuje w niedalekiej przyszłości zamontować pompę powietrza jako alternatywę lub wspomaganie kotła a do tego będę potrzebował prawdopodobnie zbiornika buforowego do stworzenia układu hybrydowego.

    Pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15kw – problem z wydajnością #63300
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Czyli kombinowanie z temp kotla i powrotu wg Ciebie nie ma sensu. Ewentualnie instalacja zbiornika buforowego na cieplą wodę ograniczy czestotliwosc rozpalania kotla.?

    pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15kw – problem z wydajnością #63302
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Tak mam sterownik HT Tronic 900 Touch. Modulacje mocy kotła ustawia się u mnie w menu serwisowym zakładka praca. To mniej więcej polega na tym że 10 stopni przed osiągnięciem temp zadanej na kotle tyczna sterownik zmieszać moc od max do minimum.

    pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15kw – problem z wydajnością #63304
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Ja nie zmieszałem histerezy tylko modulacje mocy kotla z 15 stopni do 10 stopni. Co do histerezy wody to nie wiem gdzie szukać tego parametru w moim sterowniku.

    pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15kw – problem z wydajnością #63306
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Dzięki za wypowiedź. Czyli według Ciebie podnoszenie nastawy temp. kotła powyżej 75 stopni nie ma ekonomicznego i racjonalnego uzasadnienia.? Ale nastawa temp wody w kotle do 75 stopni jest bezpieczna i może wydłużyć czas postoju? W moim przypadku mam już zwiększoną moc minimalną z 3,8 Kw do 4,8 Kw oraz zmienianą modulację mocy z 15 stopni do 10 stopni. Czasy postoju wliczając wygaszenie i czyszczenie to ok. 25 30 minut. Zastanawiam się czy w moim przypadku nie sprawdziłby się zbiornik buforowy do przetrzymywania cieplej wody dla układu grzewczego co mogłoby wydłużyć czasy postoju.

    Pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15kw – problem z wydajnością #63309
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Dzięki za podpowiedź. Czyli powinienem podnieść temp na kotle do 75 stopni ale co z nastawa temp powrotu. Obecnie mam ustawione 55 stopni na powrocie.

    pozdrawiam
    Łukasz

    W odpowiedzi na: HT ONE 15kw – problem z wydajnością #63311
    Lukasz_Polak
    Uczestnik

    Witajcie

    Po dłuższej przerwie ponownie chciałbym troszkę pomarudzić. Na stronie Heiztechnik w zakładce serwis znalazłem plik z sugerowanymi nastawami do kotłów peletowych . Pytanie do jakich modeli kotłów dedykowane są te ustawienia??? Poniżej załączam plik pobrany ze strony producenta. Przypomnę, że jestem użytkownikiem kotła peletowego HT One 15kw ze sterownikiem HT-tronic 900 Touch

    P.S. Wczoraj doświadczyłem ciekawego splotu zdarzeń. Poniżej krótki opis zaobserwowanej sytuacji.
    Otóż przypadkowo, mimowolnie przestawiłem termostat pokojowy na parapecie. Temp zaworu na kotle była nastawiona na 28 stopni (obniżenie nastawy temp do zaworu 2 stopnie w dół tj. 26 stopni) natomiast mierzona temp w pomieszczeniach oscylowała w granicach 22 stopni. Po kilku godzinach okazało się że piec pomimo panującej temp komfortowej w pomieszczeniach próbował dogrzać pomieszczenie do temp 22 stopni nastawionej na termostacie. Jak nie trudno się domyślić temp przy oknie była niższa od temp w pokoju o ok. 1 stopień. Termostat wysłał sygnał do kotła by zwiększył temp na zaworze. Jak się zorientowałem, że coś jest nie tak przestawiłem termostat do wnętrza pomieszczenia. Ciekawość skierowała mnie do kotłowni gdzie kończył się cykl pracy kotła. Kocioł wszedł w tryb wygaszania i czyszczenia. Początkowo wszystko przebiegało normalnie gdyż podczas wygaszania temp max podnosiła się o 2 czy 3 stopnie powyżej nastawy tj 70 stopni Celsjusza. Po upływie kilku minut zauważyłem, że kocioł wygasza się dłużej niż zwykle a kocioł zanim przeszedł w tryb postoju osiągnął temp 81 stopni. Chodź domyślam się dlaczego tak się stało i zapewne wynikało z mojego gapiostwa tj. kocioł zgłupiał gdy przestawiłem termostat pod okno gdyż prawdopodobnie pompa kotła wpychała wodę o wyższej temp gdy nie było takiej potrzeby . Opisane zdarzenie spowodowało zapalenie się zielonej lampki w mojej głowie. Pomyślałem fajnie by było gdyby kocioł za każdym razem osiągał na wygaszeniu temp ok 80 stopni co jak nie trudno się domyślić doprowadziło dłuższych postojów. Pytanie jest to możliwie do osiągnięcia w trybie automatycznej pracy kotła i pytanie czy to jest bezpieczne dla instalacji grzewczej.

    pozdrawiam
    Łukasz Polak

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 29)