Utworzone odpowiedzi

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: Dodatkowy sterownik eko duo 25- kilka pytań #75408

    Posiadam piec DasPell, a sterowanie podłogówki jest firmy KAN-therm. Mieli w ofercie dwa rodzaje listew sterujących podłogówką – z przekaźnikiem mogącym wyłączyć pompę CO lub bez takiego przekaźnika. Ja mam wersję bez możliwość sterowania pompą.

    W odpowiedzi na: Dodatkowy sterownik eko duo 25- kilka pytań #75411

    Nie wiem co chcieli uzyskać Twoi instalatorzy, ale popełnili błąd. Termostat powinien być w pomieszczeniu, w którym chcesz regulować temperaturę i powinien regulować obwód odpowiedzialny za utrzymywanie temperatury w tym pomieszczeniu (ewentualnie całym domu, ale wtedy niektóre pomieszczenia mogą być przegrzane a inne niedogrzane).

    U siebie mam termostaty w każdym pomieszczeniu gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe. Termostaty sterują siłownikami na zaworach rozdzielaczy. W ten sposób możesz regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu niezależnie – np, 23-24oC w łazience, 18oC w sypialniach.
    Ale tu uwaga – poszukaj rozwiązań dedykowanych do ogrzewania podłogowego. Wydaje mi się, że mają zaszytą w sobie „logikę”, która bierze pod uwagę dużą bezwładność cieplną ogrzewania podłogowego. U mnie termostaty przy temperaturze w okolicach zera otwierają zawory na kilkanaście/kilkadziesiąt minut, po czym zamykają się. Raczej nie jest możliwe, żeby otwarcie zaworu na tak krótki czas spowodowało wzrost temperatury w pomieszczeniu o np 1 stopień. Wydaje mi się, że sterownik sprawdza przyrost temperatury w dłuższym okresie i w zależności od tego zwiększa bądź zmniejsza czas otwarcia zaworu. Wbrew twierdzeniom serwisu zawory nie są zamykane na kilka godzin (chyba, że nastąpi ocieplenie lub zmniejszę nastawę termostatu).

    W odpowiedzi na: Dodatkowy sterownik eko duo 25- kilka pytań #75414

    Karm3L pisał o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym za pomocą termostatu pokojowego i zaworów z siłownikami. Jest to jak najbardziej ciekawe rozwiązanie. Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd, że podłoga w takim układzie się wychładza, a potem nagrzewa pół dnia. Będzie tak tylko w wypadku dużego wzrostu temperatury zewnętrznej przez dłuższy okres (wtedy rzeczywiście podłoga może się wychłodzić), ale takie zachowanie jest jak najbardziej oczekiwane – zapobiega przegrzaniu pomieszczenia.

    W odpowiedzi na: DasPell wasze spalanie i parametry #70839

    Ja swój kupiłem na popularnym serwisie aukcyjnym za ok 60 zł i zamontowałem przez wsunięcie w otwór wywiercony w czopuchu kotła.

    W odpowiedzi na: DasPell wasze spalanie i parametry #70868

    tyle to się domyślałem 🙂 liczyłem na bardziej szczegółowe informacje;
    ciekawiło mnie czy np. parametr A to „nadwyżka” temp., po przekroczeniu której kocioł przechodzi w nadzór/postój w trybie FL ? może być na PW

    Z moich obserwacji wynika, że parametr A to nie nadwyżka temperatury, czyli podręcznikowe 5 stopni C ponad temperaturę zadaną kotła. W trybie FL kocioł po zmianie parametrów FL i tak dochodził do temperatury zadanej + 5 stopni C i wyłączał się lub przechodził w nadzór. W trakcie obserwacji miałem wrażenie, że w zależności od wielkości parametrów zmieniała się dynamika pracy kotła, np dobierał nieco niższą moc dla danej delta T od zadanej. Wydawało mi się też że zmieniało się tempo schodzenia do mocy minimalnej. Moje obserwacje były za krótkie, bym mógł dojść do konkretnych zależności, np wzrost parametru A powoduje to, a spadek tamto.

    Sterowanie w trybie FL ma wg mnie na celu pracę przy temperaturze dążącej do T zadanej kotła, przy czym sterownik steruje kotłem tak, by jak najszybciej osiągnąć temperaturę zadaną. Szybkie przyrosty temperatury powodują, że konieczny jest margines 5 st. C w górę, aby kocioł miał szansę oddać ciepło i ustabilizować pracę przy mocy obniżonej za pomocą algorytmu FL. Kiedy próbowałem ustawić kocioł w trybie FL miałem tak niskie odbiory mocy, że modulacja palnika nie była w stanie ustawić palnika na takiej mocy, aby nie kocioł dochodził do temperatury nadzoru. Dlatego teraz kocioł pracuje w trybie sterowania standardowego.

    Jestem ciekaw, jakie są powody dla których producent kotła nie podaje za co konkretnie są odpowiedzialne parametry FL. Dopiero za 3 razem zauważył zadane na forum pytanie. Jeżeli są to parametry, których zmiana w warunkach domowych jest bezcelowa (bo wymaga pracy kotła w warunkach laboratoryjnych) to błędem jest umożliwienie ich podejrzenia i modyfikacji.

    W odpowiedzi na: DasPell wasze spalanie i parametry #70908

    I może jeszcze ja zapytam dodatkowo: Za co odpowiadają parametry A, B, C Fuzzy Logic?

Oglądasz 6 wpisów - 1 z 6 (wszystkich: 6)