Utworzone odpowiedzi

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: Q PLUS DR 20 kW – uzyskanie minimalnej mocy #67450
    Tomek
    Uczestnik

    U mnie niezależnie czy powietrze wtórne mam otwarte czy przymknięte i tak wymiennik mi się smoli (ale myślę że od przewymiarowania) ustawieniami sterownika nie mogę zejść do tych magicznych 8 kW. Mam jeszcze 2 pytania:
    Czy kotły Holz i Holzplus są dolnego czy górnego spalania?
    Czy kocioł Q Plus DR 15 kW ma komorę załadowczą porównywalną z 20 kW? Czy jego układ jest podobny?

    W odpowiedzi na: Q PLUS DR 20 kW – uzyskanie minimalnej mocy #67452
    Tomek
    Uczestnik

    Czyli oprócz ustawień prędkości dmuchawy i przedmuchów nie zmniejsze mocy roboczej kotła? Czy ustawiając przesłonę dmuchawy tak aby szczelina pobierająca powietrze do niej ma ok.1,5 cm spowoduje podniesienie klapki pod dmuchawą? Czy boczne wloty powietrza wtórnego powodują zmiane mocy kotła czy tylko jakość dopalania spalin ( w moim przypadku musze je mieć maksymalnie otwarte, inaczej mam smołę w ilości niewyobrażalnej)?
    Czy wyciągając choćby jeden profil z przegrody spowoduje wyeliminowanie smoły z kolumny grzewczej (wymiennika) i podwyższę temperaturę spalin wpadających do komina – oczywiście kosztem sprawności kotła?

    W odpowiedzi na: POMOCY! Kociol Q PLUS DR #59515
    Tomek
    Uczestnik

    W jakich momentach należy korygować temperatury: kotła, zaworu itd. poprzez funkcje KOREKTA w menu SERWIS?
    Czy dla kotła i instalacji jest bezpiecznie skorygować temp. kotła np. -3st.C, by ten nie dobijał do 95 st.C i nie puszczał mi wrzątku na kaloryfery? Bez zagłębiania się w szczegóły napiszę tylko, że mam kocioł 20kW a według wyliczeń dla domu powinien być max.14kW, więc mam klasyczne problemy z przewymiarowanym kotłem (w postach starszych). Dodatkowo w wietrzne dni (jesienią większość takich ) kocioł pomimo postoju dmuchawy goni temperaturą do góry do 86 – 95 st.C więc przy nastawie kotła max.80 st.C puszcza mi zawór całe ciepło na kaloryfery i w domu jest nie do wytrzymania i ciągły stres żeby dzieci się nie poparzyły.
    Temat buforu jest mi znany i będzie zainstalowany, ale prosze o poradę co z tymi korektami temperatur w sterowniku.

    W odpowiedzi na: POMOCY! Kociol Q PLUS DR #59516
    Tomek
    Uczestnik

    OK, póki nie mam zainstalowane buforu jakoś będę egzystowal z kotłem. Dziękuje za wiele uwag, mimo moich kłopotów kocioł wydaję się bardzo solidny, w porównaniu z podobnymi, wykonanie chyba bardziej dokładne.
    Pozdrawiam

    W odpowiedzi na: POMOCY! Kociol Q PLUS DR #59518
    Tomek
    Uczestnik

    … a co z tymi blachami?

    W odpowiedzi na: POMOCY! Kociol Q PLUS DR #59521
    Tomek
    Uczestnik

    Witam

    W tylnej części za paleniskiem umieszczone są trzy blachy z otworami napowietrzającymi (można je wyjmować). Powinny być one zahaczone na uchwytach tylnej ściany (w pionie).

    Jeśli dobrze rozumiem elementy te pełnią rolę katalizatora lub inaczej dyszy dopalającej (zamiast szamotu)?
    Dlaczego nie zastosowano tradycyjnej formy z dyszą dopalającą?

    Dziękuje za cierpliwość i pozdrawiam.

    W odpowiedzi na: POMOCY! Kociol Q PLUS DR #59523
    Tomek
    Uczestnik

    Podpytam jeszcze raz serwis, bo nie mogę dojść do porządku z moim kotłem:

    – w jakim położeniu powinny być 3 blaszane, perforowane blachy w tylnej części kotła (widoczne od strony popielnika lub po zdemontowaniu profili pionowych) Do czego są potrzebne w/w elementy. U mnie 2 „stały” pionowo zupełnie dla mnie bez sensu (przylegały do tylnej ściany kotła), jedna położona była ukośne w stronę popielnika.

    – czy 3 profile w głębi kotła (ukośnie ustawione) są zamontowane na stałe bez możliwości wyjęcia?

    – nastawy zaworu mam jak w poście wyżej, jednak ciągle zawór co jakiś czas „puszcza bąka” i mam na kaloryferach 65 do 70st. (na kotle 66st), sytuacja poprawia się gdy obniżę temp.kotła, ale wowczas mam pełno smoły w środku, a ja chciałbym na kotle „trzymać min.75st

    – dziś po gruntownym czyszczeniu kotła (przy okazji poznaniu jego elementów wewnątrz) doszedłem do wniosku, że ciągle za mocno się zakleja (po 2 tyg, ogrzewania – ok. 1 mm do 2 mm sadzy na profilach, wymienniku, ściankach), rozpaliłem kocioł – po ok. 40 min.dobrnął do 65 st (temp.załączenia pomp 50st), załadowałem drewnem brzozowym do drzwiczek, po ok. 3 godzinach zajrzałem do popielnika a tam „jezioro czarnej lawy”, wybrałem całą maź, po nastepnych 2 godzinach widzę, że znowu przed nocą będe musiał wybrać. co robię źle? przepustnice otwarte na 50% z obu stron, inne parametry:
    65 st na kotle, 34 st. na zaworze, komin o przekroju 18 cm, reszta podana w postach wyżej.

    W odpowiedzi na: Q PLUS DR – alternatywne paliwo #68243
    Tomek
    Uczestnik

    A jak sprawa się ma do brykietu opałowego (kostka)?

    W odpowiedzi na: POMOCY! Kociol Q PLUS DR #59525
    Tomek
    Uczestnik

    Ok, dzieki, to jest w sumie dla mnie jasne.
    Generalnie juz widzę, że firma zafundowała mi zbyt duży kocioł i bez bufora będe miał saune w mieszkaniu 🙂

    Mam jeszcze 2 zagadnienia :

    – przy nastawie zaworu na konkretną temperaturę (u mnie 36 st) sterownik i tak reguluje po swojemu i siłownik zaworu wędruje sobie od 34 st do 60st (momentami nawet 68st) i w dół analogicznie, próbowałem różne ustawienia czasu i pauzy zaworu ale efekt zawsze jest podobny, zakres temperatur zaworu był do przyjęcia tylko gdy kocioł miał ok.58 – 62 st (temp. na zaworze 35 do 41st). Oczywiście zwiekszalo sie zasmolenie w srodku i powrót był dosc chlodny więc i tak źle. Jak ustabilizować pracę zaworu utrzymując jednocześnie kocioł na wyższej temperaturze?

    – czy nastawy związane z POMPĄ KOTŁA (ochrona powrotu, ochrona wymiennika) działają w standardzie, czy ta pompa musi być zainstalowana dodatkowo? Obecnie mam włączone OCHRONA POWROTU, nastawy POWROT 55st, ale temperatura wacha się od 38 do 58 st (odwrotność pracy zaworu oczywiście)

    W odpowiedzi na: POMOCY! Kociol Q PLUS DR #59527
    Tomek
    Uczestnik

    Witam,

    wypowiem się pod tym tematem bo problem podobny. Od niedawna użytkuję nowy kocioł Q Plus DR 20kW, ogrzewam jedną kondygnację starej nieocieplonej leśniczówki z czerwonej cegły (ok.95 m2, 9 kaloryferów + CWU).

    Kocioł pracuje z zaworem 4-drogowym, pompa CO, pompa CWU, po podłączeniu hydraulik ustawił mi parametry:

    temp.kotła 55st
    temp. zaworu: 40st
    dmuchawa na max: 10 bieg
    otwarta tylko jedna przesłona dolna w 1/3 (ciąg powietrza)

    Po 2 dobach użytkowania w temp.zewnętrznej -6 do -11 w nocy, podkładałem co 12 godz (3-letnie drewno buk, dąb, brzoza, świerk) więc ok, następował przerost temp.kotła do 65st,powrót oscylował między 33 st a 45st.,ale w komorze załadowczej dośc mocno sie zaczął zaklejać, więc postanowiłem pogrzebać w ustawieniach.

    Ustawiłem:
    temp.kotła 68 st.
    temp.zaworu: 37 st.
    dmuchawa na max : 3 bieg
    otworzyłem drugą przysłonę w 1/2
    włączylem tryb pompy kotła – POMPA POWRÓT

    Spalam podobna ilośc drewna, na zewnątrz jest obecnie -2 st, zaklejenie jakby mniejsze, ale ciągle występuje na ściankach, może z uwagi na to, że kocioł po osiągnięciu temp.zadanej przerasta do 74 – 76 st i trzyma tak bardzo długo (kisi się), zawór mimo ustawień puszcza gorącą wodę na kaloryfery (dochodzi momentami do 63 st) powrót oscyluje między 40 a 58 st.

    Pytanie:
    – czy kocioł nie jesta za duży?
    – jak go ustawić, żeby nie zaklejał się w komorze, a jednocześnie żeby zawór nie puszczał mi tej gorącej wody na kaloryfery (żeby trzymał sie temp.zadanej na zaworze)
    – jak mocno otworzyć ciąg powietrza w dole kotła?
    – czy nie byłoby lepiej „zjechać temperaturą na kotle gdzieś ok.50 st. (wiem, że to niewskazane) ale dmuchawa częściej by pracowała, nie pozwalając drewnu gazować?
    – czy spalanie drewna iglastego w tym kotle będzie powodować osadzanie się smoły?

Oglądasz 10 wpisów - 1 z 10 (wszystkich: 10)