Utworzone odpowiedzi

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: Sterownik RControl EM 890 #62854

    OK, dlaczego więc po zaznaczeniu, w ustawieniach serwisowych termostatu uniwersalnego oraz opcji sterowania pompy CO od termostatu na panelu wyświetla się co prawda literka „T” ale po zwarciu styków 28 i 29 nic się nie dzieje.  Po chwili w dodatku znika literka „T”. Czy ten tryb działa tylko przy pelecie a przy ruszcie już nie?

    W odpowiedzi na: Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol #64729

    Dzięki Markus za info, kupiłem od Pluma, znaczy dealera Pluma w Stargardzie Szczecińskim w sklepie.
    Możesz mi powiedzieć z kim się kontaktowałeś od tego Pellasa? A może tylko trzeba zmienić ten kabel RJ11-USB u mnie to jest ten eco link pośrodku z jakąś płytką zgrzaną w termokurczka.
    Sprawa dość pilna bo mam 7 dni na ewentualny zwrot tego nowego econeta. A w niedzielę jadę do DE i trochę ciasno z terminem jest.

    Pozdrawiam.

    W odpowiedzi na: Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol #64731

    Witam,

    jeśli chodzi o bufor to sam powinienem się ubiczować co niniejszym czynię. Walczyłem ostatnio ze spiekami i m.in. przestawiłem czyszczenie palnika na 1h. To było przyczyną gaszenia się po 1g i rozpalania raz jeszcze. Przepraszam za zamieszanie.

    Mam jednak inne pytanie:
    Zakupiłem dzisiaj moduł EcoNet 400, pięknie wszystko się połączyło z siecią i regulatorem, powprowadzałem dane do konta w econet24 i wyskoczyło mi okienko jak w załączniku.
    W związku z tym mam pytanie czy pellas wprowadza jakieś blokady, czy mój regulator się nie obsługuje econetu?

    U Patrola jest chyba podobna konfiguracja jeśli chodzi o sterowniki ichodzi econet 300 na EM 890. U mnie jest econet 400 na em 892.

    W odpowiedzi na: Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol #64733

    Panowie wie ktoś może czy m się różnią w działaniu moduły B, np ecomax 800 R2 od ecomax 850 P2?
    Jaka jest różnica między tymi 850 P1/850P2/850P3?
    Bardziej interesują mnie detaliczne informacje aniżeli w stylu że jeden jest do peletowego palnika a drugi retortowego.

    Było dobrze przez ponad tydzień – kocioł załączał się i wyłączał wg temp bufora – dzisiaj znów kociołek żyje własną wizją z tym że czeka do temperatury dolnej aż spadnie poniżej 50 stopni ale jak już wystartuje to zamiast do 75 zatrzymuje się na 60, po czym się wygasza i znów startuje aby podbić temp. o 5 stopni.
    Zaczynają już mnie te sterowniki Pluma naprawdę denerwować.
    Czy czasem ten moduł B nie jest schrzaniony? A może u mnie jest nieodpowiednia wersja tego modułu?
    Serwisie czy coś wiesz na ten temat?
    Moje wersje softów są kilka postów wyżej w załączniku.

    Pozdrawiam.

    W odpowiedzi na: Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol #64734

    Witam ,

    długo trwały różne testy i póki co jest niebo a ziemia jeśli chodzi o spalanie i działanie z buforem.
    Sprawa jaw wyżej pisałem wyglądała tak iż pomimo pracy z buforem i załączonej literki B i tak kocioł pracował wg własnej histerezy.
    W dużej mierze była racja tu serwisu aby kocioł wysterować jakieś 5-10 stopni powyżej temp zadanej bufora (temp zakończenia ładowania). Nigdzie nie ma jednak informacji co jeśli tak nie będzie.
    Po swoich obserwacjach w końcu wiem DLACZEGO.
    Otóż jeśli mam temp bufora ustawioną na Tbg/Tbd odpowiednio 50/70 tzn, że wg ustawień bufor będzie ładowany u góry dopiero od 50 stopni a ładowanie ma się zakończyć na dole przy osiągnięciu 70 (oczywiście temp na górze będzie odpowiednio wyższa). Problem w tym, że jeśli temp kotła jest ustawiona też na 70 lub nieco wyżej na 72 to temp. dolna nigdy nie była osiągana i sterownik A „słuchał się histerezy kotła” zamiast bufora. Jeśli temp dolna osiągnie 70 stopni to kocioł faktycznie pracuje w trybie bufora. Jeśli kocioł pracuje w tym trybie to załączy się po osiągnięciu dolnej temp granicznej na górze bufora tzn gdy Tbg osiągnie 49 stopni. Wtedy wskazania temp kotła jak również zakres histerezy nie mają żadnego znaczenia.
    W tej chwili ustawienia mam takie że kocioł jest wysterowany na 70 stopni i ustawione jest podwyższenie o 10 stopni od CWU i mieszaczy (również bufora jak się okazuje) ponieważ temp zadana kotła to 80 stopni. Przy ustawieniu bufora Tbg/Tbd 50/70 kocioł pracuje do 77 stopni, w konsekwencji czego u góry na buforze mam 77 stopni a na dole 70, warunki są spełnione i kocioł przechodzi w stan postoju.
    Różnica teraz jest taka że jak mi palił 105 kg peletu przez 4 dni przy temp zew 9-18 stopni tak teraz 105 kg peletu przez 7 przy temp zew 4-14. Poprzednio załączał się jakieś 2,5 raza na dobę teraz tylko raz. Oczywiście będzie to zależne od rozbioru ciepła więc zimą będzie częściej pewnie a latem rzadziej.
    Jedyne co mi pozostało to jeszcze powalczenie ze spiekami.

    Pozdrawiam

    W odpowiedzi na: Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol #64736

    Może żle napisałem ale jest tak ja wyżej:
    Temp rozpoczęcia ładowania mam na 50 a temp zakończenia ładowania na 68. Nie zmienia to jednak faktu że po działaniu raz na buforze kocioł później ładuje bufor do zadanych temperatur a potem działa na zasadzie normalnej histerezy jakby był bez modułu B, chociaż go widzi w Informacjach oraz pokazuje TG i TD bufora. Chyba że rozłączę mu zasilanie na sterowniku A, wtedy przejdzie w stan postoju po temperaturach wg bufora, czyli będzie czekał na 49 stopni (rozbiór bufora na czujniku górnym) do następnego rozpalenia.
    Do instalacji nie potrzebuję więcej niż 45 stopni na grzejniki podłogówkę i CWU.

    Pozdrawiam.

    W odpowiedzi na: Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol #64738

    Witam,

    trochę to trwało zanim wszystko posprawdzałem i po oszukiwałem trochę kociołek.

    Temat wygląda tak:
    1. Sterownik kotła widzi moduł B jak na załączonym foto. Temp. zadana kotła to 68 stopni + 2 na podwyższenie co daje na sterowniku 70 stopni. Kabel pomiędzy A i B jest OK.

    2. Kocioł steruje się wg temperatur bufora TG/TD odpowiednio 68/50 bez względu na swoją histerezę ale tylko wtedy gdy rozłączę go z zasilania, moduł B ma podłączone zasilanie a następnie włączam zasilanie sterownika kotła. Jeśli tak zrobię to sterownik będzie czekał na spadek temperatury na górze bufora TG poniżej 50 stopni i wtedy się załączy. Już się witałem z gąską do dzisiejszej nocy. W momencie kiedy na buforze temp. TG spadła poniżej 50 stopni kocioł się załączył załadował bufor w ciągu 3,5h do temp 70/68 i przy osiągnięciu 70 stopni się wygasił i przeszedł w postój. I w tym momencie po obniżeniu się temperatury kotła o 5 stopni znów się załączył chociaż temperatura bufora wynosiła TG/TD odpowiednio 66/58. Gdy znów się wygasił i rozłączyłem zasilanie o 4 na ranem to ustawiłem histerezę kotła na 5 i wyciągnąłem czujnik temp. kotła uzyskując spadek temp. momentalnie i oczywiście przy 64 stopniach kocioł wystartował. Po odłączeniu zasilania i ponownym załączeniu znów czeka na spadek temperatury bufora ponieważ już spadek temp na kotle nic nie wnosił i kocioł nie startował.
    Temp. kotła mogła spaść do 25 stopni i nic jeśli tylko temp. górna bufora nie spadła poniżej zadanej.
    Zastanawia mnie więc czemu on się tak zachowuje, że jeden cykl steruje się wg temp. bufora a jak już go naładuje to pracuje wg swojej histerezy.
    Jakieś pomysły?
    Zastanawia mnie dlaczego w oknie „Informacje” mam pozycję Termostat kotła ustawioną na ON. Czy to jest normalne? We wszystkich konfiguracjach jeśli chodzi o kocioł to mam wyłączone sterowanie termostatem, również w ustawieniach serwisowych.

    3. Mieszacz nr 2 jest na grzejniki i pracuje już prawidłowo. Nie mam mieszacza fizycznie na podłogówkę, jest tylko termostat przed listwą ale w sterowniku jest aktywowany z ustawioną temp 45. Dzięki temu mogłem podpiąć pompę podłogówki pod pompę mieszacza nr 3 w module B a temp mieszacza nr 3 podłączona jest na powrót podłogówki tak aby mi nie odcinało pompy w sterowniku.

    Attachments:
    W odpowiedzi na: Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol #64740

    Witam,

    1. Jeśli chodzi o wyliczenia to ilość peletu została przeważona, 3xpo 2 minuty, potem przeliczenie razy 10 i wyszło mi podawania na godzinę. Dziwi mnie jednak różnica ponieważ po zakupie peletu wychodziło gdzieś podawania na poziomie 15,7kg/h i to 3 razy pod rząd natomiast jakiś czas temu z tej samej dostawy ale już na innym zasypie osiągam również pod rząd wielkości 17kg/h. Nie wiem czy nie jest to spowodowane tym że pelet jest różnych długości. Trafiają się i 4cm odcinki. W Barlinku jednak są bardziej regularne te odcinki.
    2. Co do histerezy: ostatni tydzień nastawiłem piec na 70 stopni + 2 na podwyższenie od mieszaczy i CWU, bufor w konfiguracji 70/50 z histerezą 20 stopni. Dzisiaj miałem taką sytuację gdzie autentycznie przy temp na kotle 51 stopni załączył się palnik a temp bufora była 66/44 a CWU 55. W ogóle do mnie nie przemawia argument że kocioł musi sam się chronić. Gdybym histerezę dał na 35 stopni to by się załączył przy 45 stopniach pewnie. Dla mnie jest nie do przyjęcia że kocioł sam musi się nagrzać tylko po to aby nabić sobie temp i np. doładować 5-8 stopni bufor choć temperatury w buforze nie spadły poniżej zadanych. Nie wiem czy nie jest też problem z modułem B i jego pracą bo był moment (2 dni) gdzie nie sterował mieszaczem na grzejniki w ogóle dopiero po resecie (wyłączenie zasilania) i ręcznym przesterowaniu zatrybił i teraz chodzi OK. Wcześniej nie widziałem też literki B przy temp. aktualnej (bufor w ustawieniach serwisowych miałem zawsze na włączony z ustawionymi temperaturami TG/TD). Teraz literka B się wyświetla i kocioł miał dwa dni gdzie załączał się od temp bufora anie histerezy:) Wczoraj znów coś mu odbiło i jedzie wedle histerezy a nie temperatur bufora.
    Jaka więc powinna być poprawna praca kocioł – pompa CO/bufora ? W jaki sposób moduł B powinien sterować pompą CO.
    Czy ktoś ma z was instalację z modułem B i buforem? Czy pompa CO nie powinna pracować w zależności od temp bufora a nie histerezy kotła?
    Sorry ale w instrukcjach od sterownika heiz i nawet pluma nie jest to jednoznacznie wytłumaczone.

    Jeśli ma to zależeć jedynie od histerezy kotła to jest to jakieś nieporozumienie.
    Kocioł zawsze nagrzewa się w ciągu 0,5h do temp jak na buforze u góry a przy ładowaniu powyżej oczywiście musi już się napracować.

    W odpowiedzi na: Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol #64742

    Witam,
    w końcu zamieszkaliśmy więc i temat bufora odżył. Myślałem że jeśli włączę w sterowniku bufor z temp góra/dół odpowiednio 60/40 to kocioł będzie się załączał po osiągnięciu 40 stopni na górnym czujniku a tu zonk. Bufor sobie a pic sobie. Jeśli temp na piecu spadnie o zadaną histerezę to po prostu się załącza kocioł i ładuje do bufora choć kompletnie rozbiór ciepła nie został jeszcze wykorzystany.
    Wygląda to następująco, np Temp pieca 75 z histerezą 20 stopni, temp bufora 70/50. W momencie gdy na buforze jest jeszcze temp 60/40 to temp pieca zdąży spaść poniżej 50 stopni i kocioł się załącza choć mógłby spokojnie poczekać te 10 stopni jeszcze.
    Na tę chwilę obniżyłem temp kotła do 65 z histerezą 20 stopni i ładowania bufora na 60/40 i jest mniejsze spalanie.
    Zastanawiałem się czy nie można włożyć do środka bufora czujnika sprzężonego z termostatem ale na panelu z tyłu jest tylko opcja 12V i póki co nie znalazłem żadnego sprytnego rozwiązania.

    Przy ustawieniach jak na początku potrafił mi wtrąbić 110kg peletu na 3 dni przy chacie 170m2 użytku, 250 w podłodze (prawie cały podpiwniczony i ocieplony).
    Dodam że grzany mam w zasadzie jedynie parter w podłogówce + 2 grzejniki.
    Pelett zamówiłem spod Goleniowa importowany z Niemiec z 5.0kwh/h z wydajnością 15,7kg/h wg przeliczeń.
    Dane w sterownik wprowadzone wg kalkulatora Patrola z podawaniem 5.2s przy 100%. Spalanie jest OK bez zarzutu.
    Zamówiłem 6T ale jak tak dalej pójdzie to koniec opału będzie w marcu a miało starczyć na rok i jeszcze zostać.

    Macie moi mili jakąś radę????

    Pozdrawiam.

    W odpowiedzi na: RedDassPell 20kw, Serwisie pomocy! #74309

    Markus możesz zrobić jakąś fotkę tych płytek szamotowych jak je masz ułożone w piecu?
    Widzę, że prócz ecoNetu to mam dokładnie taką samą konfigurację pieca jak ty. Przy twoich 210 metrach jaki masz duży bufor i ile osób do obsługi?
    Jakie masz ustawienia dla bufora, temp. kotła i Hk?
    No i najważniejsze piec przy 100% wskazuje Ci 25KW?
    Czy wg twojej opinii nasada SmartFlow coś Ci dała, jeśli tak to jakie widzisz różnice?

    W odpowiedzi na: Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol #64744

    Witam, dzięki za odpowiedź,

    mam jeszcze pytanie do modułu B. Widzę, że są tam zaciski 2xPM dla pomp mieszaczy. Na podstawie czego się one włączają? temperatury na czujnikach za mieszaczami?

    W odpowiedzi na: Sterowanie głowicami termostatycznymi #64674

    Dzięki koledzy za wasze odpowiedzi.
    Temat temp kotła 55 będzie u mnie nieaktualny za niedługo. Tak jak wspomniałem chata jeszcze nie była moja. Teraz jest więc temat mogę pchnąć do przodu.
    Dzisiaj zakupiłem moduł B i chcę jak słusznie zauważyliście wpiąć go tak aby kocioł nagrzewał się do powiedzmy 80 stopni z histerezą powiedzmy 15 stopni. Na buforze będą czujniki góra/dół. Pompa CO więc będzie pompą bufora.
    Co do odpowiedzi Markusa, mój problem polega na tym, że mieszacz mam jedynie na obwodzie grzejników (generalnie cała góra i kilka na dole) a na podłogówce jedynie jest na wejściu głowica termostatyczna. Strasznie mnie to mniemam będzie wkurzać bo lubimy mieć ciepło kiedy jesteśmy w domu (powiedzmy 24 stopnie) niestety rozdzielacz na powrocie podłogówki jest ręczny (rotametry na górnej listwie są) i z tego co rozmawiałem z hydraulikiem, który to montował musiałbym zmienić dolną listwę pod siłowniczki elektryczne. Dodatkowe pytanie jest bo w kuchni i jadalni mam po dwie pętle na pomieszczenie (czyli cztery) a w salonie 3 pętle. W związku z tym zachodzi pytanie czy jeden regulator temperatury w salonie wysteruje trzy silniczki na listwie podłogówki? I w jaki sposób to realizuje skoro są różne długości pętli? Generalnie chodzi mi o to aby jedna pętla nie dawała na maksa a dwie będą skręcone a temp będzie np 21 stopni zamiast wszystkie trzy silniczki skręcone na tyle aby uzyskać 21 stopni.
    Markus nie zależy mi na załączaniu i wyłączaniu pomp. O ile ma to sens dla grzejników jak zauważył jackjj to dla podłogówki nie. Po prostu szukam najlepszego efektywnego systemu do sterowania dla mojej instalacji (nieszczęśliwie bez mieszacza na podłogówce). Nie koniecznie zależy mi na najtańszych rozwiązaniach. Piec ma żreć mało, system ma być sterowany z androida najlepiej i tyle. Choć przyznam że więcej niż 10 tyś. to nie wywalę na ulepszenia.
    Zainstalowanie mieszacza na podłogówce też nie byłoby jakimś problemem, pytanie czy byłbym z tego zadowolony.
    Markus: czy grzejniki pracują u Ciebie jedynie na podstawie pogodówki i temp za mieszaczem czy też dodatkowo masz termostat pokojowy. Jaki masz próg przełączania mieszacza, 40 stopni?
    I ostatnie pytanie: czy w ogóle przy inteligentnych głowicach termostatycznych/silniczkach na podłogówce są to wymierne korzyści w porównaniu z tym gdybym w moim przypadku zainstalował dodatkowy mieszacz na podłogówkę a na rotametrach ustalił ręcznie maksymalną temperaturę jaką chcę i tyle? Czy wprowadzenie harmonogramu na głowicach grzejnikowych/podłogówce dało by mi spore oszczędności rozbioru bufora?

    I poostatnie pytanie do buforowców czy poniższe ustawienia są słuszne wg Was:
    1. Kocioł na 80 stopni z Hk 15
    2. Temp. rozpoczęcia ładowania bufora czyli załączanie pompy bufora przy 50 stopniach. Dobrze rozumiem?
    3. Temp. zakończenia ładowania bufora czyli wyłączanie pompy bufora przy 70 stopniach. Dobrze rozumiem?
    4. Czy jeśli czujnik dolny osiągnie 70 stopni (bufor naładowany) to pompa CO się wyłączy? A jeśli tak to kiedy się załączy, kiedy czujnik górny będzie miał 50 stopni?

    W odpowiedzi na: Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol #64746

    Dzięki za odpowiedź:)

    Jakie więc ustawienia wg serwisu powinienem nastawić dla mojego schematu?
    Ładowanie bufora 50 stopni
    Koniec ładowania 65 stopni
    CWU 48 stopni
    Temp kotła 75 stopni
    Hk kotła 15 stopni
    Załączanie pompy grzejników na piętrze 50 stopni
    Załączanie pompy podłogówki na parterze 40 stopni (chodzi cały czas)

    Przy jakich ustawieniach będzie kocioł optymalnie pracował a przy tym będę miał największe oszczędności peletu?

    W odpowiedzi na: Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol #64748

    Czy mam przez to rozumieć, że:
    1. Jeśli temp ładowania bufora nastawię na 65, zakończenia ładowania na 50, a temp. zadana kotła na 75 z histerezą kotła Hk 25 stopni, to pompa załączy się przy 50 stopniach a wyłączy przy 70 stopniach na czujniku dolnym bufora, tak?

    2. Czy po podłączeniu modułu B automatycznie pokażą się w sterowniku Rcontrol ustawienia dla bufora? Jeśli tak to na podstawie czego są wysterowywane dwa dodatkowe mieszacze i pompy obiegowe? Na podstawie ustawień dla czujników bufora Tbd/Tbg?

    Gwoli uściślenia z powrotem kotła nie ma problemu ponieważ jest zamontowany termostat i powrót zawsze ma ponad 50 stopni, pomijając oczywiście chwile startu.

    3. Czy przy konfiguracji Rcontrol z Econetem jest możliwość aby pod jednym systemem pracowały też inteligentne głowice termostatyczne takie jak Danfoss lub eQ3-max. Chodzi mi np. o konfigurację Econet – Touch – głowice.
    Nie widzę aby można było to zrobić w sterownikach Pluma a w sumie to jeden z lepszych systemów. Chciałbym uniknąć odzielnego systemu dla kotła i oddzielnego dla pomieszczeń.

    Pozdrawiam.

    W odpowiedzi na: Bufor+Kocioł Q pellet Duo 25KW+Rcontrol #64750

    Witam,

    Pytanie do Serwisu:

    1. Czy przy zakupie modułu B i czujników temperatury góra/dół założonych na bufor, pompa CO będzie działać jedynie w zakresie jaki nastawię np. Tbg 70 stopni, Tbd 50 stopni, czy muszę pompę CO wypiąć z zacisków CO i wpiąć pod moduł B którejś pompy mieszacza?

    2. Jak ustalić w takim razie temp. załączania pompy CO (w tym przypadku ładującą bufor) aby pracowała w powyższym zakresie temperatur?

    3. Czy po załadowaniu całego bufora (70/70 – góra/dół) i przełączeniu się kotła w tryb postoju może pompa CO się wyłączyć? Jeśli tak to jak ustawić jej histerezę? Chciałbym max. 5 stopni w dół czyli wyłączenie przy 65 stopniach.

    Sorry ale póki co bez modułu B nie widzę w sterowniku Rcontrol w ogóle możliwości regulacji histerezy pompy CO (ładowania bufora), jedynie próg załączania. Coś przeoczyłem?

Oglądasz 15 wpisów - 1 z 15 (wszystkich: 19)