Utworzone odpowiedzi

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: RED EKO DUO 25 – zapychanie wentylatora miałem #68594
    Janusz Żakowicz
    Uczestnik

    Jestem po czyszczeniu wentylatora i zrobiłem parę fotek kolana. I niestety potwierdziło się moje przypuszczenie:

    I pytanie do serwisu Heiztechnik: jaki mam palnik – mój piec to Q EKO 35 kW, a Pancerpol produkuje palniki 25kW, a następny 50kW. Naklejka z obudowy ślimaka zniknęła i nie mogę ustalić jaki mam zamontowany palnik. W żadnych papierach do pieca tego nie znalazłem. Serwis Pancerpol twierdzi, że palników 35 kW nie ma.

    W odpowiedzi na: RED EKO DUO 25 – zapychanie wentylatora miałem #68596
    Janusz Żakowicz
    Uczestnik

    ksz – czy możesz zdradzić ile ta „edukacja” Cię kosztowała – miałbym jakąś orientację co mnie czeka, bo mam Q EKO 35, trzeci sezon grzewczy w trakcie i drugi raz słyszę (po miesiącu od czyszczenia), że w wentylatorze znów lata miał węglowy. A dwa lata było spokoju.
    Ja też staram się zwracać uwagę na wilgotność węgla – mam warunki w kotłowni na suszenie na podłodze całego zasypu do zbiornika, w trakcie spalania węgla ze zbiornika na podłodze obok suszy się kolejny zasyp. Pytanie jaki suchy musi być węgiel żeby takich problemów unikać. Instrukcja mówi, że max. 10% wilgotności.

    W odpowiedzi na: RED EKO DUO 25 – zapychanie wentylatora miałem #68606
    Janusz Żakowicz
    Uczestnik

    Widzę ze zdjęcia, że dolną pokrywę obudowy palnika zdejmowałeś i tam było dużo miału.
    Dobrym sposobem jest zrobienie sobie zdjęcia od dołu i będziesz wiedział czy kolano ma dziurę.

    W odpowiedzi na: piszczenie i zgrzyty podajnika #71019
    Janusz Żakowicz
    Uczestnik

    Sprawdzę przy najbliższym czyszczeniu paleniska, ale jak ostatnio wyciągałem wianek to nie zauważyłem nic złego poza tym, że na zębach wianka i na płaskowniku zabieraka miejsce styku ładnie jest wypolerowane 🙂

    W odpowiedzi na: Red Eko Duo 25 – problemy techniczne #77282
    Janusz Żakowicz
    Uczestnik

    Witam,

    Kilka informacji z własnego doświadczenia, które mogą się przydać. Mam kocioł Q EKO 35kW i obecnie leci trzeci sezon jego pracy.
    Do wentylatora ostatnio też dostał mi się granulat węgla, ponieważ dłuższy czas nie czyściłem dna obudowy palnika. Od spodu, na samym środku jest tam nakrętka na klucz 14 i po odkręceniu zdejmiesz pokrywę. Do popielnika wysypie się pełno granulatu węgla i kamienia. Jak jest go za dużo to wpada do kanału w kierunku wentylatora. A tam już niedaleka droga do samej obudowy wentylatora. Jak znowu zacznie w wentylatorze szeleścić to znaczy, że czas na czyszczenie dna palnika i tego kanału.
    Druga sprawa to zrywanie śruby. U mnie problem polegał na zbyt mokrym węglu. Raz wrzuciłem dwa wiadra na szybko prosto z pryzmy węgla, który był mokry. I zaczęły się problemy. Chyba przez tydzień zerwało 4 śruby. Wszystko za sprawą miału, który zbiera się wokół ślimaka, wtedy silnik musi się napracować, żeby przepchać węgiel. Ale śruba tego nie lubi. Od tamtej pory bardzo pilnuję wilgotności węgla. Ponieważ mam na to warunki to przed załadowaniem zbiornika suszę cały zasyp w kotłowni.

    Pozdrawiam

    W odpowiedzi na: piszczenie i zgrzyty podajnika #71021
    Janusz Żakowicz
    Uczestnik

    Tylko, że to piszczenie występuje tylko pod koniec obrotu, kiedy zabierak już końcówką trze po zębach żeliwnej obrotowej retorty. W początkowej fazie obrotu nic nie piszczy.
    Tak wynika z obserwacji palnika.
    Czy ten smar miedziowy nadaje się do smarowania tej żeliwnej części? Jest ona przecież gorąca, w zasadzie to sam palnik .

    Pozdrawiam

    W odpowiedzi na: piszczenie i zgrzyty podajnika #71023
    Janusz Żakowicz
    Uczestnik

    Podepnę się pod temat, bo u mnie też to występuje, ale ja już wiem na 95% z jakiego elementu.
    Mam obrotową retortę i na końcu ślimaka, już za kielichem palnika, jest taki „motylek”, który kręci retortą.
    Piszczy tylko podczas obrotu retorty.

    Czy jest na to jakaś rada? Jakieś smarowanie?

    W odpowiedzi na: Jakie ustawienia cwu #71123
    Janusz Żakowicz
    Uczestnik

    U mnie pompa CWU wyłącza się po 40 minutach, bo tak mam ustawione, nawet jeżeli nie osiągnie temperatury zadanej CWU. Nie mam priorytetu. A wężownica moja ma tylko 2,5 kW wydajności, więc jest cienko, ale wystarcza te 40 minut już trzeci sezon nie narzekam na brak ciepłej wody, bojler 150l.

    W odpowiedzi na: Jaki UPS kupić ?? #59610
    Janusz Żakowicz
    Uczestnik

    Zawsze się dziwię jak na dowolnym forum pada jakieś pytanie, prośba o radę, a zamiast człowiekowi pomóc wszyscy zaczynają pisać, a po co ci to, nie idź tą drogą, itp.
    A mnie właśnie zaciekawiło Twoje pytanie i ciśnie mi się od razu: ale po co Ci to? Też rozważałem zakup UPS-a do czasu jak się przekonałem, że mój kociołek (Q EKO 35kW) potrafi po 5-6 godzinach sam się ponownie rozżarzyć. Więc doszedłem do wniosku, że tylko agregat ma w tej sytuacji sens gdyby zasilania nie było dłużej.

    Napisz proszę dlaczego chodzi o te 30 minut. Zaciekawiło mnie to.
    Przepraszam za mały OffTop

    W odpowiedzi na: pomoc w doborze kotła #59597
    Janusz Żakowicz
    Uczestnik

    Trudno jest doradzić komuś jaki piec dobrać, jakiej firmy, na jakie paliwo. To jest jak z samochodami. Ale można podać kilka rad jakimi się możesz dodatkowo kierować przy wyborze :
    – kotły mają określoną sprawność przy nominalnej wydajności, wraz ze spadkiem mocy jaką produkują spada sprawność, więc nie należy kupować kotła na wyrost,
    – należy pamiętać, że nawet najsroższa zima nie trwa długo, wystarczy zwrócić uwagę na średnie dobowe temperatury zimą, a przerażające temperatury rzędu -25 stopni to nie są średnie dobowe tylko minimalne i to najczęściej w nocy. Ekstremalne średnie dobowe zdarzają się max kilka dni w roku, więc nie należy dobierać kotła na te temperatury,
    – jest też kwestia komfortowej temperatury w domu: znam ludzi dla których 19-20 stopni zimą w mieszkaniu jest OK, dla mnie i mojej rodziny do zaakceptowania jest tylko temperatura na poziomie 22,5
    – jak piszesz o paliwie to do ekogroszku+miał polecam retortę obrotową – u mnie się sprawdza, jeżeli rozważasz palenie też drewnem to piec musi mieć dodatkowy ruszt najlepiej stały, u mnie muszę wygasić retortę, założyć ruszt i dopiero rozpalać drewno – jeszcze mi się to nie zdarzyło.
    – ostatnia moja uwaga: w moim piecu w sterowniku brakuje mi uśpienia bojlera na noc, taki drobiazg.
    Powodzenia

    W odpowiedzi na: Jakie ustawienia cwu #71125
    Janusz Żakowicz
    Uczestnik

    Nie znam sterownika 320, ale w u mnie w HT Tronic500 przy ustawieniu temp. CWU kiedy priorytetu CWU jest wyłączony należy ustawić CZAS PRACY CWU. Zależnie od wydajności twojej wężownicy na bojlerze trzeba sobie dobrać taki czas aby bojler był w stanie dogrzać się do temp. zadanej CWU.
    Dodatkowo u mnie ustawia się NAST.CO.WZROST która ustawia temp pieca na sumę TEMP.ZADANEJ.CWU + WZROST, i jeżeli masz zadaną CWU na 70 to wzrost podniesie powyżej 70 temp pieca, bo temp pieca musi być wyższa żeby bojler był w stanie się szybko zagrzać. A jaką wydajność ma Twój bojler – chodzi o wydajność wężownicy w kW?

Oglądasz 11 wpisów - 1 z 11 (wszystkich: 11)